Medlemsbladet november 2016

Som mange af jer sikkert har opdaget, så er der rod i omdelingen af medlemsbladet for november 2016. Vi udsender bladet via PortoPartner, som er en portobroker, der sikrer os lavere pris end via udsendelse direkte med Post Danmark.

Af en eller anden grund får vi at vide, at de ikke kører vores blade til videre distribution fredag i uge 42, som ellers var den uge bladene skulle sendes videre. Det ville først ske fredag i uge 43, hvilket vi ikke kunne og ville vente på, da det ville forsinke udgivelsen.

PortoPartner arrangerer derfor, at bladene omdeles med Bladkompagniet i stedet for med Post Danmark. Og det er åbenbart her at det går galt.

Undertegnede modtager vores medlemsblad i den vanlige hvide kuvert samt modtager det vestdanske blad i deres vanlige plasticindpakning sammen med Søndagsberlingeren  søndag 30/10 (jeg får som bestyrelsesmedlem også det vestdanske blad).

Mine forældre, som også holder Berlingske får aldrig vores medlemsblad. Til gengæld får de to gange det vestdanske blad.

Vi har klaget til PortoPartner, som har talt med Bladkompagniet, som siger at kun 5 blade har været ‘misset’. Efterfølgende har flere af vore medlemmer modtaget det vestdanske blad.

Vi hælder til, at Bladkompagniet har byttet om på vore klubblade i anden omgang, så vores medlemmer modtager det vestdanske blad i stedet for vores.

Dette var en lang forklaring på, hvorfor det denne gang er gået fuldstændig galt med omdelingen. Derfor, rent undtagelsesvis, kan du nu downloade november-udgaven af vores blad her. Filen fylder 18 MB!

Rikke U. Nissen

forside

For alle med interesse i MG-biler, nye som gamle